בלתי סביר

כתבתי רשומה. צירפתי לה שיר. כמעט מיד התחרטתי, קצת. היה לי ברור: זה לא מובן, זה נראה משונה, לא קשור; זה כמעט תובע ניסיונות לפענח את הסאבטקסט, להבין מה בעצם מסתתר כאן, כי הרי חייב להיות שם משהו, במחווה החריגה, הלא-סבירה-לכאורה. מתיש. לכי תסבירי עכשיו.

כתבתי רשומה וצירפתי לה שיר, שאותו אהבה זו שעליה נכתבה הרשומה; שיר שמתאים לעובדת היותה מתה כבר שנה, כי מה עוד נשאר חוץ מלייחד לה מקום בחלומות או במחשבות? שיר בביצוע מסוים מאוד, אקוסטי, כמעט שירה קולקטיבית, חצי תפילה, אפילו, וגם זה נראה היה לי כהולם את ההקשר.

הנה, הסברתי. לא מתיש? לא גורע?

חברה נפגעה ממני, כעסה והחליטה לשבור את הכלים. רגע לפני שהלכה שיגרה שיר. מאז יישרנו את ההדורים. בין לבין הקשבתי לשיר ההוא המון והוא היה יפה בעיני וברור בתוך ההקשר, למרות שבכל מובן הוא לכאורה שיר אהבה רומנטי לגמרי. הקשבתי לו, והקשבתי גם לרונה קינן מבקשת רגע שבו אפשר יהיה להיתקל בפינת רחוב, לחבק ולעזוב. "כאילו שאפשר בכלל לדעת להרפות, לאהוב פחות". נו, עוד שיר אהבה, וגם הוא היה הגיוני בעיני.

לפני שנים נדדתי בין מדפי הספרייה העירונית בעיר הולדתי. הייתי שבורת לב, כי איבדתי מישהי קרובה, שהייתה לי כמו האחות הגדולה שחיפשתי. דפדפתי בספר  שאיגד מכתבים שכתבו נשים לחברות הכי טובות שלהן. "במקום בו היית נשאר בור בעולם, ואני מסתובבת סביבו ביום, ונופלת לתוכו בלילה", כתבה שם מישהי לחברה הכי טובה שלה, שאבדה לה, והמילים הוחשו לי כמדויקות מאוד.

מה עושים עם זה, עם מגוון הרגשות העזים שאנחנו רוחשים גם לאנשים שאינם בני או בנות הזוג שלנו, הורים, אחים או ילדים? מגוון הרגשות הבלתי סבירים –  זו התחושה, לפעמים. כמה זה מגביל, כשמרבית הרפרנסים התרבותיים מכוונים למי שמאיישים תפקידים מאוד ספציפיים בחיינו – או, נכון יותר, תפקיד מאוד ספציפי, כי האמת היא שגם לבני משפחה מדרגה ראשונה אין הרבה ייצוג, ובעיקר אנחנו נשארים עם אינספור ביטויים תרבותיים לאהבות רומנטיות, ותו לא. ומה עם האחרים? ומה כבר אפשר לעשות, מלבד מה שבא לך, אבל לזכור היטב שישנו סיכוי לא רע בכלל, שאו שתצטרכי להסביר את עצמך לדעת, או שתישארי לא מובנת, לא סבירה?

קחו שיר. בכנות, האם המילים שלו – כולן או חלקן, זה לא משנה – או משהו בסנטימנט מתאימים רק לאדם אחד בעולמכם?

תגובה אחת על “בלתי סביר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: